ממה נגרם קרע ברשתית וכיצד מטפלים בכך?

ספט 13, 2023

קרע ברשתית; האם נגרם כתוצאה מסיבות טבעיות או עקב חבלה פיזית? כיצד מטפלים בקרעים ברשתית? – קראו כאן.

פרופסור גלעד רבינא, רופא עיניים מנתח מומחה רשתית

>> ליציר קשר בוואטסאפ <<
להתקשרות טלפונית: ‭058-7977550

אם אתם שואלים ממה נגרם קרע ברשתית העין, התשובה משתנה בהתאם לנסיבות הספציפיות שבהן הקרע נוצר. לדוגמה, קרע ברשתית יכול להיווצר כתוצאה מחבלה פיזית באזור גלגל העין, אבל מצד שני, קרעים ברשתיות יכולים להיגרם עקב הזדקנות ומחלות עיניים שונות. כמו כן, נזכיר שלגנטיקה תמיד יש איזשהו תפקיד במחלות שונות. אז, אמנם ישנן סיבות שונות לכך שנוצר קרע ברשתית, אבל השלבים להיווצרות הקרע בד”כ זהים אצל כל האנשים, הנה הם לפניכם:

ראשית, ג’ל זגוגית העין מתרחק מפני השטח של הרשתית.

לאחר התרחקות ג’ל זגוגית העין מהרשתית, נוצר פער ברקמה העדינה.

לאחר היווצרות הפער ברקמה העדינה, הקרע עלול ליצור חור אם הג’ל הזגוגי ממשיך להתרחק מהרשתית.

אם הג’ל הזגוגי ממשיך להתרחק מהרשתית, מצב זה מאפשר לנוזל לעבור ולגרום לנזק נוסף.

דגש חשוב – טפלו במהירות בקרע ברשתית

לאחר שהבנו ממה נגרם קרע ברשתית העין, חשוב לציין שיש לפעול במהירות על מנת לטפל בבעיה. לא תמיד התסמינים מאוד כואבים, ולכן לעיתים אנשים נוטים לדחות את הטיפול בבעיה. אבל, העניין הוא שבעיה זו עשויה להחמיר במהירות אם לא מטפלים בה, וההליך הטיפולי לא תמיד יהיה כירורגי. לכן, אין סיבה מספיק טובה כדי לדחות דבר כל כך חשוב כמו טיפול בקרע ברשתית. ישנן דרכים שונות המאפשרות טיפול בקרע הרשתית, עליהן נדבר עכשיו – המשיכו לקרוא.

טיפול בקרע רשתית העין – מה חשוב לדעת?

לאחר שנוצר קרע ברשתית, יש כמה צעדים שחשוב לנקוט בהם כדי להבטיח שהוא לא יגרום לנזק נוסף. בעיקרון, בין אם בוחרים בשיטה כזאת או אחרת (לייזר, גז, תפרים, תרופות), כל שיטת טיפול כוללת איטום מחדש של החור שנוצר בעקבות הקריעה. בעוד שבחלק מהמקרים יהיה צורך לתפור את הקרע, במקרים אחרים יהיה ניתן לטפל בבעיה באמצעות גז או לייזר, או אפילו תרופות אנטי דלקתיות מסוימות.

כמה זמן לוקח להתאושש מניתוח קרע ברשתית?

לסיכום, חשוב לציין כי ההחלמה מהליכים כירורגיים אלו היא יחסית זריזה. בעוד שההליכים האלו לרוב אינם נמשכים יותר משעה בממוצע, ההחלמה המלאה מושגת לאחר מספר שבועות בודדים. במהלך תקופת ההחלמה, יש להישמע להוראות הרופא על מנת להבטיח את החיבור מחדש של הרשתית בהצלחה. זכרו, הקדימו תרופה למכה על ידי כך שתקפידו על בדיקות עיניים שגרתיות. באופן הזה, תקטינו את הסיכוי שמשהו יתפוס אתכם במפתיע.

דילוג לתוכן