מהם חורים ברשתית וכיצד נוצרים?

ספט 13, 2023

חור ברשתית העין; כיצד נוצר חור ברשתית של העין, ומה חשוב לדעת לגבי חור ברשתית טיפול? – קראו כאן.

פרופסור גלעד רבינא, רופא עיניים מנתח מומחה רשתית

>> ליציר קשר בוואטסאפ <<
להתקשרות טלפונית: ‭058-7977550

חורים ברשתית, המכונים לעתים קרובות קרע ברשתית, הם פגמים אשר נחשבים די נפוצים אצל אנשים בחלק האחורי של העין שלהם. חור ברשתית של העין מתרחש בדרך כלל עקב הזדקנות, אבל ישנם גם מקרים אחרים בהם חור ברשתית יכול להיווצר. בין אם הסיבה להיווצרות החור היא כזאת או אחרת, הוא יכול לגרום לבעיות ראייה חמורות אם לא מטפלים בו במהירות.

כיצד נוצרים חורים ברשתית של העין?

חורים ברשתית העין נוצרים כאשר קרעים זעירים מתפתחים לאורך פני הרשתית. מצב זה קורה כאשר הזגוגית (החומר הצלול בתוך גלגל העין שנהוג להגיד עליו שהוא דמוי ג’ל) נפרדת מהרשתית ויוצרת קרע, או במילים אחרות – היפרדות. כמו כן, חשוב לציין כי חור ברשתית העין יכול להיווצר גם כתוצאה מחבלה, כלומר פגיעה פיזית באזור גלגל העין. כך או כך, בין אם הסיבה היא זו או האחרת, חשוב לטפל בכך בהקדם.

חור ברשתית – כמה מילים על התסמינים

לפני שנדבר על חור ברשתית טיפול, נציין שבעוד שחורים ברשתית עשויים שלא לגרום לתסמינים כלשהם, הם עלולים להוביל לבעיות ראייה חמורות, כמו גם להיפרדות ברשתית. במילים אחרות, לא תמיד התסמינים מובהקים ומורגשים עד כדי כאב. לא פעם, התסמינים יכללו כתמים בראייה, אבל הכתמים האלו יהיו עשויים להיות נטולי כאב. לכן, נפוצים המקרים שבהם אנשים דוחים את הטיפול בחור ברשתית. זו טעות חמורה כמובן, ויש להימנע מדחיית הטיפול.

כיצד מטפלים בחורים ברשתית העין?

בימינו, הטכנולוגיה הרפואית מאפשרת לרופאי עיניים לאבחן ולטפל בחורים ברשתית ביעילות. לדוגמה, ניתוח לייזר משמש לעתים קרובות כדי לאטום את הקרעים ולמנוע נזק נוסף לרשתית. בנוסף, לעיתים תרופות אנטי דלקתיות יכולות להפחית את הסיכוי להיפרדות רשתית. בתוך כך, חשוב להגיע לבדיקות עיניים קבועות כדי שניתן יהיה לעקוב אחר כל שינוי בראייה. בעזרת טיפול אשר נחשב יחסית מהיר, ניתן לטפל בחורים ברשתית בהצלחה ולספק הקלה מתמשכת מבעיות ראייה.

לסיכום, כמה עולה ניתוח חורים ברשתית העין?

מחיר ניתוח חורים ברשתית יכול לנוע בין כ-2,000 – 4,000 ₪ ומעלה, תלוי בסוג ההליך הספציפי שהמטופל צריך לעבור (לייזר, ע”י גז, תפרים ועוד). לאחר שאתם מבררים לגבי חור ברשתית טיפול, בררו גם מה צפי ההחלמה במקרה הספציפי שלכם. בעוד שההחלמה נחשבת די זריזה ולוקחת מספר שבועות בודדים עד לחיבור הרשתית מחדש, במקרים אחרים ההחלמה עשויה להיות ארוכה יותר (תלוי במצב הרפואי הספציפי שלכם). 

דילוג לתוכן